Ekolojik havuzlar kendi içinde birçok şeyi karşılayan, tasarruflu ve sağlıklı havuzdur. Özellikle tuzlu havuz sistemi kullanımı havuza okyanus doğallığı verir ve kendi dezenfeksiyonunu kendi içinde üretmesini sağlar. Standart havuzlarda kullanılan yapay klor ve klor bileşikleri bu sistemde tamamen doğal olarak havuzun içinde üretilir. Bu işlem esnasında doğal tuz olan ve havuz suyunda eriyik halde bulunan Na Cl, filtrasyon sisteminden- yani rudenyum oksit kaplı titanyum plakalardan geçerek elektroliz olur. Bu esnada meydana gelen Cl gazı önce şoklama ile, daha sonra havuz suyunda %100 serbest klor haline dönüşerek en iyi dezenfeksiyonu sağlar. EKOLOJİK HAVUZ sistemlerinde , PENTAIR Intellichlor ile tüm dünyada 25 yıldır kullanılan ve havuz dezenfeksiyonunda en sağlıklı yöntem olarak kabul edilir.

Peki Ekolojik Havuz Sistemlerinde ‘’PENTAIR Intellichlor’’ kullanımının Faydaları Nelerdir?
• SE, DIN ve UHE normlarında da en iyi havuz dezenfeksiyonu olarak geçen sistemdir.
• Bu sistem bakteri ve yosuna karşı dezenfeksiyonu neredeyse sıfır maliyetle yaparken havuz suyunu daima berrak tutar.
• Kimyasal kullanımına göre % 80 ile % 100 oranında ekonomi sağlar.
• Tuzdan %100 serbest klorun gaz halinde ayrıştırılması ile çalışan sistemde klor kokusu, göz yanması ve klorun kansorojen etkisi gibi yan etkilere rastlanmaz.
• Sistemde kloramin ve siyanürik asit(C3O3N3H3) oluşumu yoktur.
• Cl iyonları tekrar Na iyonları ile birleşip doğal tuzluluğu havuz içinde korumaya devam eder. Havuzun tuzluluk oranı Akdeniz’in 1/8’i kadardır (4gr/1lt). Bu da gözümüzün bile tuzluluğu hissetmeyeceği kadar az bir orandır ki, saatlerce gözümüz açık yüzebiliriz.
• Tuzdaki iyodine nedeni ile cildinizin daha sağlıklı olmasını sağlar.
• Yapay Cl kullanımını ortadan kaldırıp hem çevre hem insan sağlığı için fayda sağlar.

‘’PENTAIR Intellichlor’’ Nasıl Bir Enerji Tasarrufu Sağlıyor?
• Öncelikle kimyasal kullanımı %90 oranında azalır.
• Havuz suyunun ters yıkaması ile drenaja atılması ciddi ölçüde azalır.
• Elektrik kullanımında ciddi tasarrufları vardır. Bu hem akıllı pompa hem de havuz lambalarında led kullanımı ile sağlanabilir.
• Bu arada havuz içi temizliğinde kullanılabilecek otomatik havuz robotları da gerek kimyasal gerekse su atığında tasarruf sağlar. Havuz m2’sine göre havuz robotu çeşitleri mevcuttur. Havuz tabanındaki tortu ve partikülleri vakum ile içindeki torbaya alır. Torba dışarıda boşaltılarak temizlenebilir. Kullanımı çok kolaydır. Robot çalışırken de havuzda yüzülebilir.

Mevcut Havuzumuzu Ekolojik Havuza Dönüştürebilir Miyiz, Nasıl?
Evet dönüştürebiliriz. En güzel tarafı mevcutta olan ve kullanılan tüm havuzlar ‘’PENTAIR Intellichlor’’ sistem eklemeleri ile ekolojik havuza dönüştürülebilirler. Bunun için biz Nil Kumsal Teknoloji Ekibi olarak çok ciddi bir hesaplama ile doğru kapasiteyi belirleyip gerekli olan sistemleri havuz sahiplerine öneriyoruz. Genellikle karar verildikten sonra en fazla 2 gün içerisinde yapılan bu dönüşüm işi esnasında havuzu boşaltmaya gerek kalmaz ve kullanılmaya devam edilebilir. Yani bu dönüşüm kararı sezon ortasında bile verilebilir. Ama tabii en doğrusu sezondan önce, diğer eksiklerin kontrolleri ile birlikte bu değişim işleminin yapılması ve havuzun sezona hazır hale getirilmesidir.

PENTAIR INTELLICHLOR TUZLU SU HAVUZ SİSTEMİ devamlı ve güvenli ,doğal bir yöntemdir.Hiç bir kimyasala gerek duyulmaz.